Paphinia cristata
Synonim: Maxillaria cristata Lindley, Lycaste cristata (Lindley) Lindley
Występowanie:
Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Gujana, Panama, Wyspy Karaibskie i Wenezuela. Choć występuje na rozległym obszarze, to rośliny te nie są często spotykane, a niektórzy uważają je nawet za rzadko występujące. Dunsterville (1959) podał, że w Wenezueli spotyka się je w północnych, nadbrzeżnych górach na wysokości około 600 m, ale nieco bardziej na południe w stanie Bol'var i na terytorium Amazonas są one nieco częściej spotykane. Rosną na wysokości około 200 m w górnym biegu rzeki Caura w najbardziej na zachód wysuniętej części stanu Bol'var. Widziano je na zboczach Cerro Sarisariama na wysokości około 500 m, na Cerro Venamo w pobliżu granicy z Gujaną, na wysokości 800 m, oraz na stokach Auyntepui na wysokości nieco ponad 1000 m. Na większości obszarów rosną w dobrze osłoniętych miejscach w głębi lasów.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 10°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 81 mm przez całą zimę do 244 mm w maju. Średnia temperatura (dzień/noc) to około 28/17°C przez cały rok. Okres kwitnienia: Od maja do lutego stycznia, z największym nasileniem na początku jesieni.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na doniesieniach hodowców. W naturze rośliny te kwitną jesienią i na początku zimy.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o wzroście sympodialnym i wysokości do 18 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Ciasno skupione, jajowate, nieco spłaszczone pseudobulwy mają 2,5-5,0 cm długości. Choć te rośliny są stosunkowo niewielkie, to wydają duże, okazałe kwiaty.
Liście:
Liście mają 15-25 cm długości. Na szczycie każdej pseudobulwy są 2 jasnozielone, ostro zakończone liście o delikatnej teksturze, szeroko-lancetowate do eliptyczno-lancetowatych.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 5-10 cm długości. Wysmukły, zwisający pęd kwiatowy okryty dużymi, brązowymi błonkowatymi osłonkami wyrasta u podstawy ostatnio dojrzałej pseudobulwy.
Kwiaty:
1-3. Duże, efektowne kwiaty mają 8-10 cm średnicy. Płatek grzbietowy zwykle skierowany jest w dół. Dość mięsiste, ostro zakończone płatki obu okółków są szeroko rozłożone, ale tworzą raczej kwiat lekko miseczkowaty niż zupełnie płaski. Płatki okółka wewnętrznego mają prawie taką samą długość, jak płatki okółka zewnętrznego, ale są nieco węższe. Płatki w połowie od strony podstawy są białe lub bladożółte i mają smużki poprzecznych plamek koloru czerwonego do czekoladowo-brązowego. Wierzchołkowa połowa płatków okółka zewnętrznego jest często całkowicie brązowo-czerwona, ale bywa poznaczona bladożółtymi, podłużnymi liniami. Wierzchołkowa połowa płatków okółka wewnętrznego jest zwykle całkowicie brązowo-czerwona, ale może być udekorowana wąskimi, bladożółtymi kropkowanymi liniami dokoła krawędzi. Mięsista 3-klapowa warżka ma do 2 cm długości. Ma kolor ciemno czekoladowo-purpurowy i białe włoski na koniuszku. Półcylindryczny prętosłup jest zielonkawy z żółtawym wierzchołkiem i na szczycie ma po obu stronach małe, podobne do uszu przydatki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |